Strona Główna
Witaj Gościu serwisu :: ZALOGUJ SIĘ ::

Obserwacja śluzu szyjkowego.
Śluz trzeba obserwiwać parę razy dziennie, a zwłaszcza wieczorem (przed oddaniem moczu lub po jego oddaniu), dotknąć okolicę zewnętrznych narządów płciowych papierem toaletowym, lekko nacisnąć i ocenić obecność oraz wygląd wydzieliny na papierze (lepszy do tego celu jest papier toaletowy nieco grubszy o kolorze białym). Rozciągliwość można ocenić przez złożenie i rozłożenie papieru lub też między dwoma palcami.
U większości kobiet w czasie niepłodności nie ma żadnej wydzieliny (dni niepłodności = dni suche). Charakterystyczna wydzielina śluzowa, dająca uczucie wilgotności, pojawia się tylko w okresie owulacji (dni płodne = dni wilgotne).
U niektórych kobiet istnieje również w dniach niepłodności nieznana wydzielina, która jednak różni się wyraźnie od śluzu charakterystycznego dla okresu płodności i jest w dniach niepłodności ciągle jednakowa. Nazywamy to stałym modelem niepłodności. Ważna jest dokładna obserwacja, aby zauważyć zmiany wydzieliny wskazujące na początek okresu płodności.
U nielicznych kobiet (wyjątkowo rzadko) wytwarzanie śluzu szyjkowego trwa bardzo krótko i mogą one mieć trudności w zaobserwowaniu u siebie tego objawu. Niekiedy śluz okresu płodności może być bardziej wodnisty i spływa jak woda. Objaw ten spowodowany jest wysokim poziomem estrogenów.

www.skarbmamy.pl - obserwacja śluzu Śluz przenikalny

Wygląd śluzu zmienia się w zależności od poziomu estrogenów we krwi. Przy wysokim poziomie estrogenów obserwujemy śluz przejrzysty, przypominający wyglądem surowe białko jajka. Wzięty między dwa palce pozwala się wyciągać w długie nitki - jest to bardzo charakterystyczna jego cecha. Może być lekko podbarwiony krwią, ale zawsze jest przeźroczysty.
Szczególna struktura śluzu pozwala na przenikanie plemników z pochwy do wnętrza macicy. Dlatego w dalszym opisie będzimy go nazywać śluzem przenikalnym. W literaturze spotykamy też określenie śluz typu płodnego lub śluz dobrej jakości, gdyż jego obecność jest objawem największej płodności. Osoby pragnące potomstwa powinny pamiętać, że największe prawdopodobieństwo poczęcia jest właśnie wtedy, kiedy obserwujemy ten typ śluzu. Jego nieobecność może być przyczyną niepłodności.

www.skarbmamy.pl - obserwacja śluzu Śluz nieprzenikalny

Przy niskim poziomie estrogenów możemy nie dostrzec żadnego śluzu lub zaobserwować śluz mętny, białawy, gęsty, czasem żółty. Może być on kleisty lub grudkowaty, nigdy nie daje się wyciągać w nitki. Tego typu śluz może tworzyć w szyjce macicy czop nieprzenikalny dla plemników. Dlatego w dalszym opisie będziemy używać nazwy nieprzenikalny. W literaturze spotykamy nazwy śluz gorszej jakości lub śluz typu niepłodnego. Występowanie tego śluzu w fazie dojrzewania pęcherzyków jest objawem płodności, natomiast w fazie ciałka żółtego, a więc kiedy doszło do wzrostu temperatury nie ma żadnego znaczenia. Każdego dnia notujemy, jaki śluz udało się zaobserwować. Jeżeli tego samego dnia widoczny był śluz nieprzenikalny i przenikalny - odnotowujemy wtedy obecność śluzu przenikalnego. Przy niskim poziomie estrogenów możemy też nie zaobserwować żadnego śluzu albo może dominować uczucie suchości - wszystko to notujemy.

www.skarbmamy.pl - obserwacja śluzu Objawy wilgotności

Przed pojawieniem się śluzu kobieta może zaobserwować najwcześniejszy objaw płodności jakim jest odczucie wilgotności w pochwie. Jest to bardzo subiektywny objaw, opisywany jako wrażenie wilgotności, ciepła, śliskości, miękkości. Wydawać by się mogło, że ten objaw może być trudny do zaobserwowania i łatwy do pomylenia z czymś innym, ale jednak, jeżeli kobieta obserwuje ten objaw regułarnie na jeden, a najwyżej dwa dni przed pojawieniem się śluzu, to oznacza, że jej spostrzeżenie jest trafne.
W dalszym opisie odczucie wilgotności, miękkości, śliskości, ciepła w pochwie, występujące regułarnie przed pojawieniem się śluzu będziemy nazywać objawem wilgotności.

www.skarbmamy.pl - obserwacja śluzu Cechy charakterystyczne śluzu szyjkowego.

 • Śluz związany z okresem owulacji

  • przejrzysty, szklisty, elastyczny, podobny z wyglądu do surowego białka jajka

  • śliski

  • wilgotny, daje uczucie wilgotności, jakby naoliwienie przedsionka pochwy

  • ciągnący się, daje się wyciągnąć w nitkę o długości do 8 cm

  • w śluzie okresu owulacyjnego pojawia się nieraz domieszka krwi - jest to objaw prawidłowy

 • Śluz poza okresem owulacji
  • nieprzejrzysty, mętny, białawy lub żółtawy, kłaczkowaty, grudkowaty

  • nie śliski, lepki, przyczepny

  • niewilgotny, nie daje uczucia wilgotności

  • nieciągnący się, rwie się przy próbie rozciągania, nie daje się wyciągnąć w nitkę

www.skarbmamy.pl - obserwacja śluzu Dzień szczytu śluzu.

Ostatni dzień obecności śluzu najlepszej jakości (nie jest to równoznaczne z największą obfitością), choćby małej jego ilości nazywamy szczytem objawu śluzu. Dzień szczytu kobieta określa dopiero nazajutrz, gdy ma już uczucie suchości w okolicy zewnętrznego ujścia pochwy, albo gdy zauważalny jest już tylko śluz gorszej jakości, np. mętny, gęsty, lepki, nie ciągnący się. Są kobiety, u których nie występuje typowy śluz dobrej jakości, wówczas ostatni dzień relatywnie najlepszego śluzu oznaczamy jako dzień szczytu objawu śluzu.
Jajeczkowanie nie zawsze odbywa się w dniu szcztu objawu śluzu, lecz może się odbywać do 3 dni przed lub do 3 dni po nim. Dnia jajeczkowania nie daje się ustalić dokładnie, lecz tylko w przybliżeniu. Możemy jednak na podstawie objawów dokładnie ustalić okres około-owulacyjny, czyli okres możliwej płodności, a to jest sprawą zasadniczą i wystarczającą.

www.skarbmamy.pl - obserwacja śluzu Jak poprawnie zinterpretować śluz?

Obserwacja wydzieliny śluzowej może się niektórym osobom w pierwszej chwili wydawać czymś niestosownym i zbyt nieprzyjemnym. Trzeba sobie jednak uświadomić, że chodzi tu o normalne objawy zdrowego organizmu. Badanie obecności śluzu szyjkowego jest w praktyce ginekologicznej cenną pomocą w leczeniu niepłodności oraz zaburzeń w przebiegu cyklu miesiączkowego. Śluz do badania pobiera się w czasie badania ginekologicznego wprost z szyjki macicy.Poniższy rysunek przedstawia wygląd śluzu przed owulacją, w czasie owulacji oraz po owulacji.

2 dni
przed owulacją
1 dzień
przed owulacją
dzień owulacji 1 dzień
po owulacji
2 dni
po owulacji
Dla odróżnienia śluzu dobrej jakości od śluzu gorszej jakości można się posłużyć testem szklanki wody. Śluz dobrej jakości, wrzucony do naczynia z wodą, utrzymuje się w wodzie w całości i nie tonie, natomiast śluz gorszej jakości rozpada się i rozpływa w wodzie.

www.skarbmamy.pl - obserwacja śluzu Trudności.

Jeżeli nie udaje się zaobserwować śluzu typu przenikalnego, to szczytem objawu śluzu określamy ostatni dzień występowania śluzu, niezależnie od jego wyglądu. Jeśli zaś kobieta w ciągu całego cyklu obserwuje mętny śluz lub ma upławy maskujące obecność śluzu to musi czekać na 4 dni podwyższonej temperatury. Jednocześnie należy leczyć upławy, gdyż nie tylko przeszkadzają one w obserwacji śluzu, ale też są objawem infekcji. Konieczna jest diagnostyka mikrobiologiczna (tzw. badanie czystości pochwy) i leczenie, ale też należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Nosić bieliznę ze 100% bawełny.
 2. Nie stosować podpasek poza miesiączką.
 3. Nie stosować tamponów.
 4. Nie nosić ciasnych spodni.
 5. Nie stosować drażniących kosmetyków, a tylko łagodne mydła.
 6. Antybiotyki stosować tylko w razie wyraźnej konieczności.
źródło: książka "Naturalne planowanie rodziny" Elżbieta Wójcik

REGULAMIN | KONTAKT | REKLAMA | DOTACJA | NASI PARTNERZY | PRACA W SERWISIE
Wszelkie prawa zastrzeżone, Copyright 2008-2010 SkarbMamy.pl